Jaki interkom motocyklowy warto wybrać?

Redakcja

2 września, 2024

Nowoczesna technologia wspiera motocyklistów, którzy poruszają się w grupach, ale też osoby, które lubią jeździć samotnie. Pozwala na kontrolę przejechanej trasy dzięki nawigacji GPS, umożliwia szybkie wezwanie pomocy, a także ułatwia komunikację między uczestnikami wyprawy. Jednym z najciekawszych urządzeń, z których chętnie korzystają motocykliści, są interkomy. Co warto o nich wiedzieć i jaki interkom będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?

Interkom to system umożliwiający komunikację wewnętrzną w budynku, w samolocie, na łodzi albo w pojeździe drogowym (np. w motocyklu). Interkomy charakteryzuje łączność niezależna od sieci komórkowej. Dzięki własnemu systemowi komunikacji, interkom nie jest powiązany np. z zasięgiem GSM, co ułatwia rozmowy m.in. w górach.

Do czego wykorzystuje się interkom motocyklowy? Dlaczego warto je mieć?

Interkomy motocyklowe zyskały na popularności na przełomie XX i XXI wieku, a obecnie są bardzo rozbudowane. To odpowiedź na problemy komunikacyjne wewnątrz grupy. Normalna rozmowa między motocyklistami, a nawet motocyklistą i pasażerem nie jest możliwa, gdyż dźwięk zagłusza kask, podmuchy wiatru, a także ruch uliczny.

Charakterystyka jazdy motocyklowej sprawia z kolei, że nie można używać telefonów komórkowych – w żadnym stopniu. Nawet komunikacja za pomocą zestawów głośnomówiących byłaby bardzo trudna (ciężko wybrać odpowiedni numer). Rozmowa z kilkoma osobami na raz także nie należałaby do komfortowych.

Przede wszystkim interkom motocyklowy wykorzystywany jest więc do rozmów między motocyklistami oraz między pasażerem a kierowcą. Dzięki temu można informować się o zagrożeniach na drodze, zmianie trasy, korkach czy zjeździe na posiłek, stację benzynową albo na pobocze z powodu awarii.

Najciekawsze funkcje motocyklowych interkomów

Co ciekawe, nowoczesne interkomy motocyklowe służą nie tylko do wewnętrznej komunikacji w grupie. Mogą być elementem nowoczesnego systemu łączności, pozwalającego na pełną kontrolę funkcjonalności jednośladu. Co to oznacza?

Innowacyjne interkomy (np. interkomy Cardo) oparte są na nowoczesnych elementach komunikacyjnych, dzięki czemu można je sparować z telefonem, nawigacją, komputerem pokładowym motocykla (jeżeli taki jest dostępny) albo radiem motocyklowym. Ułatwia to słuchanie muzyki, komunikatów głosowych, a nawet prowadzenie rozmów przez telefon. Interkom z wyższej półki ma niekiedy specjalny przycisk, umożliwiający odbieranie połączeń bez konieczności zjazdu na pobocze.

Czym wyróżniają się najlepsze interkomy? Poznaj interesujące modele

Najlepsze interkomy dostępne na rynku wyróżniają się bardzo szerokimi możliwościami. Mogą między innymi łączyć się z dużą liczbą urządzeń jednocześnie (niekiedy nawet piętnastoma). Zasięg ich pracy wynosi niekiedy ponad 1000 metrów (np. model Cardo Packtalk Edge ma 1600 metrów zasięgu w linii prostej). Posiadają do tego czuły mikrofon, skutecznie przekazujący wyraźny dźwięk i głośnik, który zapewnia słuchanie mowy, a nawet muzyki bez żadnych zakłóceń, szumów i trzasków.

Nie można zapomnieć o łączności. Wspomniany model Packtalk Edge tworzy sieć połączeń na zasadzie podobnej do funkcjonowania sieci Wi-Fi. Dzięki temu łączność jest stabilna, dźwięk przesyłany jest w sposób płynny, a raz zaprogramowane połączenie z innym urządzeniem zostaje zapamiętane na dłuższy czas. Warto podkreślić, że wysokiej klasy interkomy mają wiele systemów łączności. Mogą posiadać np. wbudowany moduł Bluetooth.

Jeżeli jeździsz w dalekie podróże, warto zwrócić uwagę na klasę szczelności interkomu. To cecha, która wskazuje na jego odporność na wilgoć. Im lepsza szczelność, tym urządzenie lepiej nadaje się do stosowania np. podczas opadów deszczu. Na te możesz natknąć się podczas dłuższych wyjazdów turystycznych. Najlepsze interkomy mają klasę szczelności na poziomie IP67. Warto sprawdzić też m.in. jak długo wytrzymuje bateria interkomu i czy dany model umożliwia wygodną obsługę.

Dobierając interkom, zwróć też uwagę na to, jakie urządzenie możesz zainstalować w swoim kasku. Niektóre modele posiadają specjalne punkty, które ułatwiają montaż interkomu i jego stabilne położenie w trakcie jazdy. Techniczna specyfikacja jest istotna w każdym rodzaju kasku, niezależnie czy mówimy o typie szczękowym, otwartym czy integralnym. Uniwersalne interkomu mogą być z kolei montowane na klamry, rzepy, magnesy czy specjalne adaptery i taśmy.

Artykuł partnera.

Polecane: